تبلیغات
حدیث عشق - انتصاب الهی در مورد امامت ضروری است
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
در این پست نظرات مذهبی که نصب امام را ضروری می دانند به آن اشاره کرده و در آخر این پست نظر مذهب حق را بیان می کنیم.
مذهبی که به وجوب امامت معتقدند بر سه دسته هستند :
دسته اول قائل هستند که عقل حکم می کند که نصب امام واجب است نه از اخبار و احادیثی که در این مورد وارد شده است که نصب امام را واجب بداند .
دسته دوم معتقدند که اخبار و احادیث وارد شده در این مورد نصب امام را واجب می داند ، این گروه عقیده شان بر این است که حسن و قبح عقلی در این مورد دخالتی ندارد .
دسته سوم قائل هستند که نصب امام هم از نظر عقلی و هم از نظر سمعی یعنی از نظر احادیث و روایات وارد شده در این مورد ، واجب است .
 
چنانچه در پست های قبلی هم به آن اشاره کردیم که نظر اهل سنت در مورد انتصاب امام این بود که بر خلق و امت واجب است که امام را تعیین و نصب کنند ، نه  بر خالق و آفریننده .
ولی نظر درست و حقیقی آن است که علمای شیعه به آن معتقد هستند و آن این است که نصب امام وجوب عقلی است و در واجبات عقلیه ، یک نوع لطفی است و واجبات عقلی هیچ گونه وابستگی به شرع ندارد .
تعیین امام از طرف خداوند متعال است بر خداوند متعال نصب امام واجب می باشد در این مورد شیعه دوازده امامی دلایلی را بیان کردند که در پست آینده به آن دلایل اشاره خواهیم کرد .
آنچه که در مورد نصب امام باید بدانیم آن است که شیعه دوازده امامی به آن معتقد هستند و مذهب حق هم همین است که خداوند متعال امام را تعیین و نصب نماید و در این صورت بر امت نیز واجب است که از آن امام پیروی نماید .منبع : با اندکی تلخیص و تصرف از کتاب نبوت و امامت استاد اللوردیخانی:: مرتبط با: امامت و امام شناسی ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : پنجشنبه 10 بهمن 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.