تبلیغات
حدیث عشق - پوست نازک و تحمل آتش
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
قال علی علیه السلام :اِعلَموا اَنَّهُ لَیسَ لِهذَا الجِلدِ الرَّقیقِ صَبرٌ عَلَى النّارِ، فَارحَموا نُفوسَكُم فَإِنَّكُم قَد جَرَّبتُموها فى مَصائِبِ الدُّنیا. أَفَرَأَیتُم جَزَعَ أَحَدِ كُم مِنَ الشَّوكَةِ تُصیبُهُ وَالعَثرَةِ تُدمیهِ وَالرَّمضاءِ تُحرِقُهُ؟! فَكَیفَ إِذا كانَ بَینَ طابِقَینِ مِن نارٍ ضَجیعَ حَجَرٍ، وَقَرینَ شَیطانٍ؟

ترجمه حدیث :

بدانید كه این پوست نازك تحمل آتش را ندارد، پس به خودتان رحم كنید، شما در مصیبت‏هاى دنیا آزمایش كرده ‏اید كه وقتى خارى به بدن یكى از شما مى ‏رود و یا به زمین مى ‏خورد و خونى مى ‏شود و یا شنهاى داغ پایش را مى‏ سوزاند چگونه بیتابى مى‏ كند؟! پس، چگونه خواهد بود اگر میان دو لایه از آتش قرار گیرد و هم بسترش سنگ و همدمش شیطان باشد؟!

شرح مختصر حدیث :
علی علیه السلام در این حدیث می فرماید : ای انسان آگاه باشید این پوستی که شما دارید و تمامی اعضای بدن شما را سرتاسر پوشش داده چیزی کلفت و با دوامی نیست و تاب و توان هیچ ضربه ای ندارد شما فکر نکنید این پوست با دوام است و در برابر همة ضربات و ناملایمات مقاومت می کند ، نه چنین نیست که شما فکر می کند ! بلکه بسیار نازک و لطیف است ، و در برابر آتش جهنم صبر و طاقت ندارد . پس به خودتان رحم کنید ، اگر شما به خودتان دلسوزی نداشته باشید از دیگران هیچ گونه توقع نداشته باشید .
علی علیه السلام در ادامه بیانات خود طاقت و تحمل این بدن نازک را در برابر ضربات دنیوی مورد اشاره قرار می دهد و می فرماید :
شما این پوست و بدن نازک خودتان را در برابر مصیبتها و سختی های دنیا آزمایش و امتحان کردید و می دانید که چقدر در برابر سختی ها و در برابر سرما و گرما چقدر شکننده و بی تاب است مثلا وقتی که هوا سرد است به دنبال گرما می رود و وقتی که هوا گرم است سرما را طلب می کند و یا وقتی که یک خاری به پوست بدن شما وارد می شود چطور فزع و جزع می نماید و بی طاقتی از خود نشان می دهد و یا وقتی که یکی از شماها با چیزی برخورد می کنید و به روی زمین می افتید و پوست بدن شما زخمی می شود و خون از آن جاری می گردد چگونه بی تابی می کنید و به خود می پیچید و به دنبال علاج آن می گردید .
و یا وقتی شما از روی شن های داغ و زمین گرم با پای برهنه راه می روید و پوست پاهای شما با شن های داغ در تماس می باشد تحمل گرمای آن را ندارید . و نمی توانید پا روی زمین بگذارید و بی تابی و جزع می کنید . پس این پوست لطیف و نازک شما وقتی که در داخل آتش های جهنم قرار می گیرد چطور در برابر آن فشار آتش های جهنم دوام می آورد و تحمل آن سوزندگی شدید را داشته باشد .


منبع :
(نهج البلاغه، خطبه‏183):: مرتبط با: احادیث , جهنم ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : پنجشنبه 3 بهمن 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.