تبلیغات
حدیث عشق - شفاعت حضرت رسول اکرم (ص)
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
منظور از مقام محمود در آیة « عَسى أَن یَبْعَثَك رَبُّك مَقَاماً محْمُوداً » چیست ؟
روایاتى درباره شفاعت نمودن پیغمبر اسلام (ص ) در قیامت ، در ذیل جمله:  « عَسى أَن یَبْعَثَك رَبُّك مَقَاماً محْمُوداً»
روایت 1 : و در تفسیر عیاشى از عبید بن زراره روایت كرده كه گفت : شخصى از امام صادق (علیه السلام ) از مؤمن پرسش نمود كه آیا او هم شفاعت مى كند؟ حضرت فرمود: آرى ، شخص دیگرى از میان جمعیت عرض ‍ كرد آیا مؤمن هم محتاج شفاعت محمد (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) هست ؟ فرمود: آرى براى مؤمن نیز گناهان و خطاهائى است ، هیچكس ‍ نیست مگر آنكه آن روز محتاج به شفاعت محمد (صلى اللّه علیه وآله و سلم ) هست .


روایت 2 : راوى مى گوید: مردى پرسید معناى كلام رسول خدا (صلى اللّه علیه و آله وسلم ) كه فرمود : « من سید و سرور فرزندان آدمم ولى فخر نمى فروشم » چیست ؟ فرمود: آرى او حلقه درب بهشت را مى گیرد و بازش مى كند آنگاه به سجده مى افتد ، خداى تعالى خطابش مى كند كه سر بردار و شفاعت كن كه شفاعتت پذیرفته است ، و بخواه كه هر چه بخواهى به آن مى رسى ، رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) سر برداشته دوباره به سجده مى افتد، خدایش مى فرماید: سر بردار و شفاعت كن كه پذیرفته است ، و بخواه كه به آن خواهى رسید آن جناب سر بر مى دارد وشفاعت مى كند، شفاعتش پذیرفته مى شود، درخواست مى كند خدا هم عطایش مى فرماید.

روایت 3 : ونیز در همان كتاب از سماعه بن مهران از ابى ابراهیم (علیه السلام ) روایت كرده كه در ذیل آیه « عَسى أَن یَبْعَثَك رَبُّك مَقَاماً محْمُوداً » فرمود: مردم روز قیامت به مقدار چهل روز سر از خاك برداشته به آفتاب دستور مى رسد كه پائین و نزدیك سر بندگان آید ، به حدى كه عرق سراپایشان بگیرد، و به زمین دستور مى رسد كه عرق ایشان نپذیرد، آن وقت است كه همگى نزد آدم شده شفاعت مى خواهند او ایشان را به نوح راهنمائى مى كند، و نوح به ابراهیم و او به موسى و او به عیسى و او به رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) حوالت مى دهد، و مى گوید بر شما باد خاتم النبیین محمد (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) ، و بالاخره محمد (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) مى گوید: اینكار با من . آنگاه راهى شده تا در بهشت آمده دق الباب مى كند، به او مى گویند: كیست كوبنده در؟ و خدا داناتر است رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله و سلم ) مى گوید : باز كنید ، وقتى درب را باز مى كنند رو به درگاه خدا نهاده به سجده مى افتد و سر بر نمى دارد تا به او گفته مى شود : حرف بزن ، و درخواست كن تا به دست آورى و شفاعت كن تا پذیرفته شود، پس بار دیگر به سجده مى افتد ، و مثل بار اول سر بر مى دارد و شفاعت مى كند ، و حتى آنهائى هم كه در آتش سوخته اند شفاعت مى شوند ، به همین جهت در روز قیامت در میان تمامى امتها شخصى موجه تر از رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم ) نیست ، و این است معناى كلام خدا كه مى فرماید: « عَسى أَن یَبْعَثَك رَبُّك مَقَاماً محْمُوداً »
مولف : واینكه فرمود: تا آنكه شفاعت مى كند كسانى را كه در آتش ‍ سوخته اند، معنایش این است كه بعضى از آنان شفاعت مى شوند، و در معناى این روایت از طرق اهل سنت از رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) روایاتى چند رسیده است .

روایت 4 : و در الدرالمنثور است كه بخارى و ابن جریر و ابن مردویه از ابن عمر روایت كرده اند كه گفت : من از رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) شنیدم كه مى فرمود: آفتاب آنقدر نزدیك مى رسد كه عرق تا نصف گوش مى رسد، در این بین كه مردم در این حالتند دست به دامن آدم مى شوند او مى گوید: این كار از من ساخته نیست ، به موسى مراجعه مى كنند او نیز همان را مى گوید اینجا است كه محمد (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) شفاعت مى كند، و شفاعتش ‍ پذیرفته مى شود و خداوند میان مردم به داورى مى پردازد ، رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) به طرف بهشت مى رود و حلقه درب بهشت را مى گیرد ، آن موقع است كه خداوند او را مقامى محمود مى دهد.


روایت 5 : و در همان كتاب است كه ابن جریر و بیهقى در شعب الایمان از ابى هریره روایت مى كند كه رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) فرمود : مقام محمود مقام شفاعت است . و باز در آن كتاب از ابن مردویه از سعد بن ابى وقاص روایت كرده كه گفت شخصى از رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) معناى مقام محمود را پرسید، فرمود: شفاعت است .


منبع : ترجمه تفسیر المیزان جلد 13 صفحات : 248 و 247:: مرتبط با: آیات قرآن , احادیث , تفسیر و ترجمه آیات , شفاعت ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : چهارشنبه 2 بهمن 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.