تبلیغات
حدیث عشق - چند همسری اختراع دین اسلام نیست
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
آیا چند همسری مربوط به دین اسلام است و یا قبل از اسلام نیز وجود داشته است و فقط دین مبین اسلام آن را اصلاح نموده است ؟
وقتی که فرهنگ های جوامع قبل از اسلام را مطالعه می کنیم می بینیم که چند همسری قرن ها قبل از بعثت پیامبر اسلام در عربستان ودر بسیاری از فرهنگ های باستانی آن زمان مانند ایران به صورت گسترده ای وجود داشته است به همین جهت بعد از ظهور دین اسلام ، همان چند همسری در جامعه اسلامی باقی ماند ، اما اسلام فقط قوانین آن را اصلاح نمود ؛ زیرا با حذف آن از نظر اسلام برای جامعه مشکلاتی پیش می آمد به همین جهت دین مبین اسلام رسما چند همسری را اصلاح نمود .
اولین اصلاحی که دین مبین اسلام برای چند همسری به وجود آورد این بود که تعداد آن را به چهار زن محدود کرد ؛ به جهت این که قبل از اسلام یک مرد می توانست صدها زن داشته باشد و هیچگونه محدودیتی برای مرد وجود نداشت
 

اصلاح دیگری که دین مبین اسلام درباره چند همسری به وجود آورد این بود که عدالت را در آن شرط دانست و اجازه نداد به هیچ وجه تبعیضی میان زنان و یا فرزندان آنها صورت بگیرد . قرآن کریم در این خصوص آیه ای را چنین بیان می کند : « فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَةً  »(1)  یعنی اگر ترس دارید که عدالت نکنید ، پس به یکی اکتفا کنید . از این ایه به خوبی استفاده می شود که قبل از اسلام اصل عدالت نه میان زنان و نه بین فرزندان آنها اصلاً عدالتی رعایت نمی شد . با آمدن اسلام ، عدالت در میان چند همسری یک اصل اساسی شمرده شد تا به حقوق زنان و فرزندان آنها تعرضی نشود .
و چون رعایت عدالت در میان زنان یک مرد یک امر مشکلی است دین اسلام آن را به مردان گوشزد کرده و فرموده است : « وَ لَنْ تَسْتَطیعُوا أَنْ تَعْدِلُوا بَیْنَ النِّساءِ وَ لَوْ حَرَصْتُمْ فَلا تَمیلُوا کُلَّ الْمَیْلِ فَتَذَرُوها کَالْمُعَلَّقَةِ وَ إِنْ تُصْلِحُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیماً » (2 ) . یعنی در هرگز نمی توانید میان زنان عدالت ورزید هر چند بسیار مشتاق این کار باشید . پس بکوشید که تمامی میل و رغبت شما به سوی یکی از زنانتان معطوف نشود که دیگری را به صورت بلاتکلیف و رها شده درآورید .
استاد مطهری می نویسد : « اسلام برای شرط عدالت ، آنقدر اهمیت قائل است که حتی اجازه نمی دهد مرد و زن دوم، در عین عقد توافق کنند که زن دوم در شرایط نامساوی با زن اول زندگی کند یعنی از نظر اسلام رعایت عدالت تکلیفی است که مرد نمی تواند با قرار قبلی با زن، خود را از زیر بار مسئولیت آن خارج کند»  .(3)
منبع :
1 ـ سوره نساء آیه 3
2 ـ سوره نساء آیه 129
3 ـ مجموعه آثار استاد شهید مطهری، ج ‏19، ص: 360:: مرتبط با: احکام , آیات قرآن , تفسیر و ترجمه آیات , چند همسری ,
:: برچسب‌ها: چند همسری , تعدد زوجات , عدالت ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : شنبه 15 آذر 1393
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.