» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

Online User
مـشـهـور در مـیـان مـفـسـران ایـن اسـت كـه تـمـام ایـن سـوره در مـكـه نـازل شـده ، و طـبـق نـقل تاریخ القرآن ، چهل و نهمین سوره اى است كه بر پیامبر (صلى اللّه عـلیـه و آله و سـلّم ) نـازل گـردیـد. و نـیـز طـبـق تـصـریـح بـعـضـى از مـفـسـران نزول این سوره در اواخر سالهائى بود كه پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) در مكه بـه سـر مـى بـرد یـعـنـى بعد از مرگ ابو طالب و خدیجه و طبعا در یكى از سخت ترین دورانـهـاى زنـدگـانـى پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) كه فشار دشمن و تبلیغات خشن و زهرآگینش بیش از هر زمان دیگر احساس مى شد.
بـه هـمـیـن جـهـت در آغـاز ایـن سـوره ، تعبیراتى كه جنبه دلدارى و تسلى نسبت به پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) و مؤ منان دارد دیده مى شود.
قـسـمـت عمده آیات سوره را سر گذشت پیامبران پیشین مخصوصا نوح كه با وجود نفرات كم بر دشمنان بسیار پیروز شدند تشكیل مى دهد.
ذكر این سر گذشتها هم وسیله آرامش خاطر براى پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) و مؤ منان در برابر آن انبوه دشمنان بوده ، و هم درس عبرتى براى مخالفان نیرومندشان .

و بـه هـر حـال آیـات ایـن سـوره ، هـمـانـنـد سـایـر سـوره هـاى مـكـى ، اصول معارف اسلام مخصوصا مبارزه با شرك و بت پرستى و توجیه به معاد و جهان پس از مـرگ و صـدق دعـوت پـیـامـبر را تشریح مى كند، و در لابلاى مباحث تهدیدهاى شدیدى نسبت به دشمنان ، و دستورهاى مؤ كدى در زمینه استقامت به مؤ منان ، دیده مى شود.
در این سوره علاوه بر حالات نوح پیامبر و مبارزات شدیدش كه مشروحا آمـده اسـت بـه سـر گذشت هود و صالح و ابراهیم و لوط و موسى و مبارزات دامنه دارشان بر ضد شرك و كفر و انحراف و ستمگرى اشاره شده .
آیـات ایـن سـوره به روشنى این امر را اثبات مى كند كه مسلمانان هرگز نباید به خاطر كـثـرت دشـمـنـان و حـملات شدید آنان میدان را خالى كنند، بلكه باید هر روز بر استقامت خویش بیفزایند.
به همین دلیل در حدیث معروفى مى خوانیم كه پیغمبر اكرم (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) فرمود شیبتنى سورة هود: سوره هود مرا پیر كرد!
و یـا ایـنـكـه هـنـگـامـى كـه یـارانـش عـرضـه داشـتـند آثار پیرى زودرس در چهره شما اى رسول خدا نمایان شده ، فرمود: شیبتنى هود و الواقعة : سوره هود و واقعه مرا پیر كرد!
و در بـعـضـى از روایـات سـوره مـرسلات و عم یتسائلون و تكویر و غیر آن نیز اضافه شده است .
و از ابـن عـبـاس در تـفـسـیـر ایـن حـدیـث چـنـیـن نـقـل شـده كـه « مـا نـزل عـلى رسـول الله (صـلى اللّه عـلیه و آله و سلّم ) آیة كان اشد علیه و لا اشق من آیة فـاسـتـقم كما امرت و من تاب معك » : هیچ آیه اى بر پیغمبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) شـدیـدتـر و دشـوارتـر از آیـه اسـتـقـم كما امرت و من تاب معك ... ( استقامت كن آنچنان كه دستور یافته اى و همچنین كسانى كه با تو هستند) نبود.
بعضى از مفسران نقل كرده اند كه یكى از دانشمندان ، پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) را در خـواب دیـد ، و از حـضـرتـش سـؤ ال كـرد، ایـنـكـه از شـمـا نـقـل شـده سوره هود مرا پیر كرد آیا علتش بیان سر گذشت امتهاى پیشین و هلاك آنها است فرمود: نه ، علتش آیه فاستقم كما امرت ... بود.
بـه هـر حـال ایـن سـوره عـلاوه بـر ایـن آیـه ، آیـات تـكـان دهـنـده اى مـربـوط به قیامت و بـازپـرسـى در آن دادگـاه عدل الهى و آیاتى پیرامون مجازات اقوام پیشین و دستوراتى دربـاره مـبـارزه با فساد دارد كه همگى مسئولیت آفرین است و جاى تعجب نیست كه اندیشه در این مسئولیتها آدمى را پیر كند.
نكته دیگرى كه در اینجا باید به آن توجه داشت این است كه بسیارى از آیات این سوره تـاكـیـدى اسـت بـر مـطـالبـى كـه در سـوره قـبـل یـعـنـى سوره یونس آمده است ، و آغازش مـخـصـوصـا درسـت شـبـیـه هـمان آغاز، و برداشتن نیز در بسیارى از موارد تاكید بر همان مسائل است .

منبع : به نقل از تفسیر نمونه ـ تفسیر سوره هود:: مرتبط با: آیات قرآن , احادیث , محتوی سوره ها ,
:: برچسب‌ها: وقف ,
نویسنده : علی قربانی
تاریخ : دوشنبه 14 بهمن 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو